Néprajzi áttekintés

 

Néhány szó Rábaköz néprajzáról

A Kisalföld jellegzetes kis tája a Rábaköz, mely a Győri-medence peremtörései mentén alakult ki. Délen és keleten a Rába határolja; nyugaton a Répce, a Kis-Rába folyása mentén a Sopron-vasi-síkság kavicstakarójáig terjed. A felszínt a Rába és a Répce lerakódásai alakították ki a pannóniai és levantei rétegekre épített törmelékkúpjukkal. Ez a hordalékkúp zárja le a Hanság mélyebben fekvő mocsaras területét. Észak felé csatlakozik a táj, a Mosoni-síkságon át, a Duna szigetközi törmelékkúpjához.
A Rábaköz és a Hanság területe a vizek birodalma volt. Fő folyója, a Rába hatalmas kanyarulatokkal folyt a győri torkolatig. Szigetek képződtek a medrében, partjait a levetélt kanyarulatok morotvái kísérték. A Nick fölött kiágazó Kis-Rába a vizét a Hanyba vitte. A II. József-kori térképen még több ágra szakadva veszett el a mocsárban. A Répce ugyancsak a Hanságba jutott, itt egyesült a Kis-Rábával, s ettől kezdve Rábca néven folyik, és Győrnél ömlik a Mosoni-Dunába. A folyók aránylag sok vizet szállítottak, és áradások idején nagy tóvá duzzasztották a mocsárvilágot. Csak a lápszigetek, az ún. gorondok álltak ki belőle. Ezekre települt az ember.

Honfoglaló őseink a győztes bánhidai csata után, 906-ban vették birtokukba ezt a területet. Községeinek nagy része Árpád-kori eredetű. Szép emléke ennek a kornak az árpási-mórichidai és a lébényi templom. A gyepű védelmére besenyő és székely határőröket telepítettek ide a XI-XII. században. Ők akadályozták meg 1030-ban II. Konrád hadjáratát: a vizek és a gyepű mögül támadó határőrök gyorsasága tönkretette a császár seregét. Ugyanígy járt III. Henrik is 1044-ben. Az itteniek besenyő származásának emlékét ma is őrzik Rábapatona eredethagyományai, s bizonyítják a lakosok közt ma is kimutatható antropológiai sajátságok.

A múlt században a folyók szabályozásával új korszak vette kezdetét. Az 1885-ben megindult Rába-szabályozással a kanyarulatokat levágták, 80 átvágással a medret kiegyenesítették, 48 km-rel megrövidítették. Felvirágzott a földművelés, a minőségi állattenyésztés, az országos átlagokat jóval meghaladó eredménnyel.
A fazekasok a Rábaköz kézművesei között jellegzetes színt képviseltek. Dör volt a fazekasok központja. A kézműves iparosoknak mindig jelentős szerepük volt a táj életében. A takácsok tevékenysége is igen elterjedt volt a Rábaközben. A kékfestő műhelyek is jelentős szerepet játszottak a XVIII-XIX. század folyamán, a nép öltözködésében, lakásainak díszítésében. Századunkban lehanyatlott ez a szép mesterség, ma viszont újjáéled népművészeti szinten.

A falvak képe lassan megváltozik, de azért több helyen találkozunk a hajdani építészet emlékekeivel, a jellegzetes rábaközi házakkal és kúriákkal. Néhány százada még tudták, hogy a ház a telekkel kezdődik, s így a kúriákhoz szép nagy telkek tartoznak.
A nép a folyószabályozás előtt a lassú áradást is kibíró, sövényfalú házakat készített. Az ár elvonulása után csak újratapasztották, meszelték a falakat, és mehetett az élet tovább. Még az első templomok is így épültek. A XIX. század közepére megjelent a szárított földtégla, a mór vagy mugli, majd az égetett tégla. A nádat igen korán fölváltotta a tetőkön a cserép. A településkép ugyan lassan megváltozott, de a települések szerkezete és utcahálózata még a múltat idézi. A Rábaközben általánosan elterjedt az út vonalára fölfűződő orsós útifalu szerkezet. Az "orsó" bővületében áll a templom.

A Rábaköz híres a népművészetéről is. Táncaik közül a kónyi, kapuvári, szanyi verbunk országosan ismert, de legalább ilyen híres a gyertyás legénytánc és a szanyi, szárföldi dús. A táncosokon látható festői népviseletük méltó helyet foglal el hazánk öltözködési hagyományában. Főképpen hét község őrizte ezt a szép hagyományt az első világháborúig: Kapuvár, Garta, Vitnyéd, Himod, Hövej, Csorna és Szany. A népi táplálkozás hagyományos ételeit is megtalálhatjuk még, például a legjellegzetesebb süteményt: a rábaközi perecet. A hagyomány szerint közel kétszáz éve sütik. Ünnepi alkalmak, lakodalom, keresztelő, búcsú süteménye, és ajándékozásra is kiválóan alkalmas.


Fotóalbum - muzeális fényképekkel

zenehallgatás Ízelítő a táj népzenéjéből (új ablakban nyíló rádió)


-- V4 FOLK-DANCE YOUTH CAMP project -- 2006/07/17-23 --
HANSÁGponthu © 2006