Salvador (Salvador (Puig Antich))
színes feliratos spanyol-angol filmdráma, 134 perc, 2006
Spanyolország, 1973... A Franco-rezsim utolsó óráit az ETA mellett egy MIL nevű anarcho-szindikalista csoport is megkeseríti... A hatalom orra alá borsot törve bankokat rabolnak ki, hogy abból a munkásosztály harcát pénzeljék. Egy balul elsült akciójuk után a sebesült Salvador Puich Antichot börtönbe vetik, és egy az ETA által elkövetett merénylet bűnbakjává teszik. Családja és ügyvédei versenyt futnak az idővel az igazságért, de a vesztét érző diktatúra mindenáron kirakatpert akar rendezni, és a vád halálbüntetést kér az anarchista Salvadorra.
rendező: Manuel Huerga
forgatókönyvíró: Lluís Arcarazo, Francesc Escribano
zeneszerző: Lluís Llach
operatőr: David Omedes
producer: Jaume Roures
vágó: Santi Borricón
szereplő(k):
Daniel Brühl (Salvador Puig Antich)
Tristán Ulloa (Oriol Arau)
Leonardo Sbaraglia (Jesús)
Bea Segura (Montse)
Joel Joan (Oriol)
Celso Bugallo (Padre de Salvador)
Mercedes Sampietro (Madre de Salvador)
Jelszó: A papír kékre vált (Hârtia va fi albastră)
színes feliratos román filmdráma, 95 perc, 2006
Neagu hadnagy felfegyverzett egységét arra utasítják, hogy a külvárosban cirkáljon. Az egység rádiója nem működik megbízhatóan, úgyhogy amit más egységek kommunikációjából és a rádió és a tv hírekből csípnek el, az alapján tájékozódnak. Ezek alapján azt az információt szűrik ki, hogy terroristák támadták meg a közszolgálati televíziót, amit anti-Ceausescu erők tartanak. Az egység tagjai - pontos információ hiányában - össze vannak zavarodva.
Costi egy katona, aki az apja kapcsolatainak köszönhetően Bucharest városában teljesít szolgálatot. Costi szentül hiszi, hogy minden román férfi feladata, hogy felvegye a harcot a Ceausescu támogatókkal. A diktatúra évei olyan mély nyomokat hagytak benne, hogy ezt a harcot, ha úgy hozza a sors a felettesei parancsaitól függetlenül is meg kell vívnia. Makacssága konfliktusaba keveri Neagu hadnaggyal és a bajtársai és egy csapat tüntető közötti veszekedést kihasználva, elhagyja az egységét. A hadnagy fenyegetési és könyörgései ellenére, Costi elindul, hogy a tévéhez, hogy a forradalomért harcoljon. A fiatal katona csak egy a tévéhez közeli villáig jut, ahol a nagy keveredés miatt egy önszervezödő, katonákból és civilekből álló egység letartóztatja, mert azt feltételezik, hogy terrorista. Eközben Costi egységének a többi tagja úgy dönt, hogy kockázatot vállal és megpróbálja megtalálni a szökevényt. A tévé székházban Neagu hadnagyot lefegyverzi és megszégyeníti egy túlbuzgó ezredes. Az egység végül Costi otthonába megy, ahol az édesanyja és a barátnője is izgatottan várja, hogy visszatérjen.
Ezen a filmen keresztül egy olyan őrült éjszakába pillanthatunk be, amikor a katonák a televízióból, költőktől és színészektől kapják a parancsokat, a radió hamis üzeneteket közvetít, a fegyvereket civilek osztják szét és romákat tartoztatnak le, mert azt hiszik, hogy arab terroristák.
rendező: Radu Muntean
forgatókönyvíró: Alexandru Baciu, Radu Muntean, Răzvan Rădulescu
operatőr: Tudor Lucaciu
producer: Dragos Vilcu
vágó: Alexandru Radu
szereplő(k):
Paul Ipate (Costi)
Dragoş Bucur (Dragoş)
Andi Vasluianu (Aurel)
Adi Carauleanu (Neagu)
Dana Dogaru (Dna Andronescu)
Tudor Istodor (Bogdan)
Alexandru Potocean (Vasile)
Ion Sapdaru (Craciun)
Felkavar a szél (The Wind That Shakes the Barley)
színes feliratos német-olasz-spanyol-francia-ír-angol történelmi dráma, 127 perc, 2006
Nagy-Britannia, Ír-sziget, 1920. Tombol az ír függetlenségi háború. Az ír szabadcsapatok és az angol különleges egységek összecsapásai mindennaposak. Teddy a harc mellett kötelezte el magát, ám medikus testvére Damien még Londonba készül, kórházi gyakorlatra. Amikor azonban személyesen tapasztalja, miként vernek agyon az angol katonák egy anyanyelvén beszélő ír fiút, a maradás és a harc mellett dönt.
1921. Az Ír sziget kettéosztása: megalakul az Ír Szabadállam és Észak-Írország. Mindkét állam brit ellenőrzés alatt marad. Aláírják a békeszerződést, amely megosztja az íreket. Megalakul az IRA, polgárháború veszi kezdetét, az addigi harcostársak, legyenek akár testvérek is, szembefordulnak egymással.
Az angol film nagymestere, Ken Loach filmjével magára haragította a brit sajtót, miszerint filmje egyoldalúan, az írek szemszögéből követi az eseményeket.
rendező: Ken Loach
forgatókönyvíró: Paul Laverty
operatőr: Barry Ackroyd
producer: Rebecca O'Brien, Redmond Morris
executive producer: Andrew Lowery, Nigel Thomas
Vízbe fojtott bűnök - Jindabyne (Jindabyne)
színes feliratos ausztrál filmdráma, 123 perc, 2006
Egy elszigetelt ausztrál kisvárosban élő négy barát szokásos éves horgász hétvégéjére indul a hegyekbe. Stewart, Carl, Rocco és Billy (a kölyök) hétvégi piknikét azonban egy fiatal bennszülött lány holttestének felfedezése zavarja meg. Aznap már túl késő van, hogy visszagyalogoljanak a kocsijukhoz és bejelentsék a gyilkosságot. És másnap is, inkább horgászással töltik a napot, ahelyett, hogy visszamennének. Döntésük eléggé rejtélyes, olyan érzése van a nézőnek, hogy hipnotikus állapotban vannak. Meglepő, hogy a hulláról egyáltalán nem beszélnek.
Amikor végül hazamennek Jindabyne-ba és jelentik, hogy találtak egy hullát, elszabadul a pokol. Feleségeik nem értik, hogy a férfiak hogyan hagyhatták ott a lányt a vízben mialatt ők horgásztak, hiszen annak segítségre volt szüksége. A férfiak össze vannak zavarodva és ők pedig azt nem értik, mit tehettek volna még érte.
Stewart (Gabriel Byrne) felesége, Claire (Laura Linney) tudja meg a hírt utoljára. Bár lassan kiderülnek a részletek, Stewart nem hajlandó beszélni az esetről és ettől Claire kiborul. Őt nagyon mélyen érinti férje érzéketlensége, és mivel a múlt sérelmei is belekeverednek kettejük konfliktusába nem tudja túltenni magát a drámán. Stewart nem érzi, hogy olyan nagy lenne a bűne, mint amilyennek azt Claire beállítja. Kettejük kapcsolata alapjaiban inog meg.
A többiek kapcsolata is gyökeresen megváltozik a történtek után. Az érintett családokat hirtelen elkezdi kísérteni a múlt. Fel nem dolgozott sérelmeik, konfliktusaik és rossz lelkiismeretük újra előkerülnek. Mivel a közvélemény inkább a nők oldalára áll, a férfiak egyre bizonytalanabbak lesznek döntésük helyességében. Kiszolgáltatott helyzetbe kerülnek, hiszen már nem tudnak változtatni azon, amit tettek.
Egyedül Claire az, aki úgy érzi, képes tenni valamit, hogy helyrehozza a férfiak hibáját. Először meg akarja érteni, hogy mi vezérelte a férfiakat ott fent a hegyekben, hogy magára hagyják a halott lány. Eltökéltsége és tenni akarása annyira szélsőséges, hogy szembe találja magát a családjával, a közösséggel és még a halott lány családjával is. Férje és fia mindent megtesz, hogy megértse, de vajon sikerül-e nekik?
rendező: Ray Lawrence
forgatókönyvíró: Raymond Carver, Beatrix Christian
zeneszerző: Paul Kelly, Dan Luscombe
operatőr: David Williamson
producer: Catherine Jarman
vágó: Karl Sodersten
szereplő(k):
Gabriel Byrne (Stewart Kane)
Laura Linney (Claire Kane)
Chris Haywood (Gregory)
Deborra-Lee Furness (Jude)
Simon Stone (Billy)
Leah Purcell (Carmel)
Ajánlók és kritikák:
PORT.hu, 2007.01.30.: Jindabyne
Boszporusz felett a híd
színes magyar dokumentumfilm, 85 perc
A Boszporusz felett a híd Tolvaly Ferenc harmadik lélekútjának lenyomata. Korábbi filmjeiben, a nagysikerű El Camino-Az út-ban a zarándok a keresztény misztika segítségével járja az utat, míg a Tibetben a lélek-ben a buddhizmus nyújt lelki táplálékot a vándornak. A Boszporusz felett a híd-ban az iszlám hitvilág adja a keretet, amin keresztül a szerző az időt vizsgálja.
A Boszporusz felett a híd bemutatja az iszlám hétköznapokban rejlő szépségeket, a nyugalmat, a mindent átható hitet, de láthatjuk a nehézségeket, a sok-sok küzdelmet is. Egyetlen nap ősi ritmusát követve, hajnaltól, ébredéstől késő estig, az álmok kezdetéig nézhetjük végig az emberek életét a világörökség részét jelentő városok múltat őrző jelenében. Ősi mesterségeket, biblikus tájakat, nyüzsgő, sokszínű, élettel teli szukokat, medinákat, mecseteket és zarándokhelyeket láthatunk. A film kifejezi vonzalmunkat a távoli tájak, kultúrák iránt, ugyanakkor bemutatja az ott élők egy másik, számukra idegen világhoz fűződő vágyait.
Találkozhatunk azokkal a fiatalokkal, akik mindent elkövetnek, hogy kitörjenek az évszázadok óta szigorúan szabályozott életükből. Megismerhetjük kockázatos szökési terveiket, és Európával kapcsolatos vágyálmaikat. Így válik teljessé a kép egy világról, amit alig ismerünk, s ezért sok esetben félelemmel tölt el minket. A megismerés a kultúrák, vallások, emberek között hidat épít. Ez teszi lehetővé, hogy mindkét irányba átjárjanak rajta.
"A hit úgy köti össze a hívőket Keleten és Nyugaton, mint a Boszporusz felett a híd Ázsiát Európával." - Tolvaly Ferenc
rendező: Tolvaly Ferenc
operatőr: Balog Gábor
zene: Márta István
narrátor: László Zsolt