Együttesek, zenekarok

 

 

Cseh Tamás és zenekara


Cseh Tamás zenekarának tagjai a Kisalföldről (Nagymegyerről) származnak. A zenekar magját adó Cseh fivérek a cigányzenész-hagyományokat tiszteletben tartó és őrző fiatal zenészek kiváló példái, kiegészülve a szintén egy Nagymegyer-környéki cigányzenészcsaládból született bőgőssel. Előadásukban a régió zenei hagyományai igényes formában, autentikusan szólalnak meg.

(Műsorukról további információ
a Szőttes Kamara Néptáncegyüttes/Szlovákia oldalán)

 

 

 

Kapuvár Néptáncegyüttes

A Kapuvár Néptáncegyüttes 1989. februárjában alakult azzal céllal, hogy felelevenítse, megőrizze és a fiatalabb generációnak továbbadja Kapuvár és környéke, valamint a Kárpát-medence tánchagyományait. Alapelvünk az volt és jelenleg is az, hogy ismerjük meg közösségünk igényeit, és a nemzeti valamint az egyetemes értékek korszerű ötvözése által kultúramegtartó és -fejlesztő alternatívákat biztosítsunk számára. A csoport már 1990-ben, hagyományőrző kategóriában örökös arany minősítést, 2002-ben minősült együttes, majd 2004-ben kiválóan minősült együttes címet szerzett. A XXXIII. Lajtha László Koreográfiai Versenyen és a Sárközi Tavasz Fesztiválon is különdíjas lett a „Szokások farsangba’ Kapuvárott” című koreográfiánk. A csoport 2004-ben fellépett a Budai Vigadóban megrendezett Hagyományőrző Néptáncantológián is. Az elmúlt tizenhét év során együttesünk repertoárja folyamatosan bővült, ennek köszönhetően a kapuvári táncok mellett szatmári, dunántúli, rábaközi, kalocsai, dél-alföldi, fonó és palóc táncok is szerepelnek. A csoportnak lehetősége volt arra, hogy a városi és országos rendezvényeken, találkozókon kívül külföldön is bemutatkozhasson. Kapuvár Város Önkormányzatának és alapítványunknak köszönhetően a táncosok megfordultak Hollandiában, Ausztriában, Erdélyben, Görögországban és Szicíliában is.

Együttesünk a Rábaközi Művelődési Központ és az Alapfokú Művészetoktatási Intézmény, Kapuvár keretei között működik, felnőtt együttesünk fenntartója a városi önkormányzat, az együttes utánpótlását művészeti iskolánk biztosítja. Művészeti iskolánk a kapuvári tagozat mellett Agyagosszergényben, Mihályiban, Fertőendréden, Babóton és Kisfaludon is foglalkozik néptánc oktatással. A heti néptánc próbáinkon különböző korosztályokkal foglalkozunk, rendszeresen szervezünk táncházakat, táborokat, szórakoztató rendezvényeket. Együttes vezetőnk Csitei Gábor, művészeti vezetőnk Simon Andrásné. Együttesünk tagja a Muharay Elemér Népművészeti Szövetségnek, két táncosunk – Simon András és Simon Andrásné – pedig a szövetség által megrendezett Fülöp Ferenc szólótáncverseny díjazottja.

 

 

 

Tulipánt Népzenei Együttes - Csorna

 

A Tulipánt Népzenei Együttes 2000-ben Csornán alakult népzenét szerető fiatalokból ― unokatestvérekből. 2001 óta a szombathelyi Bartók Béla Zeneiskola népzeneszakos növendékeiként tanulnak a Boglya Népzenei Együttesnél.
Rendszeres kísérőzenekara a környék tánccsoportjainak, a Vitnyédi Énekes Lenke Hagyományőrző Néptáncegyüttesnek, a Kapuvár Néptáncegyüttesnek, de már több önálló műsorral is fölléptek.

2001-ben a lengyelországi Zakopane-ban megrendezett Nemzetközi Néptánc és Népzenei Versenyen zenekari kategóriában második helyezést értek el.

2003-ban a "Kultúrával a Nyugat Kapujában" nevű rendezvényen „Aranykoszorús” minősítést kapott az együttes.

Tagjai több alkalommal eredményesen szerepelt a szombathelyi Bartók Béla Zeneiskola népzene szakos növendékeiként a gödöllői Országos Népzenei Versenyen, ahol korábban kiemelt nívódíjat, 2005-ben pedig nívódíjat szerzett.

2005. november 6-án a XIII. Országos Népzenei Minősítő keretében térségi szintű minősítőn kiváló fokozatot ért el az együttes. Szintén ebben az évben ― 8 más előadóval együtt ― bejutott a "Bornépek dalai" nevű bordalverseny november 11-ei döntőjébe, ahol a zsűri különdíjjal jutalmazta.

 


a zenekar weboldala